Kto awansuje, kto spadnie? Sytuacja przed ostatnią kolejką.

W najbliższy weekend sezon zakończą rozgrywki Brzeskiej Klasy A. Rozgrywki ligowe 2017/2018 przejdą do historii. Kto awansuje, kto spadnie? Więcej w rozwinięciu newsa.

I. Kto awansuje do ligi okręgowej?

Na ten moment pewne jest jedno - zwycięzcą rozgrywek Brzeskiej Klasy A w bieżących rozgrywkach zostanie Arkadia Olszyny i to tę drużynę będziemy w przyszłym sezonie oglądać na boiskach Tarnowskiej Ligi Okręgowej. Awans zespół z Olszyn zapewnił sobie w ostatni weekend pewnie wygrywając na własnym boisku z LKS-em Uszew 5:0. Ekipa z Olszyn przed ostatnią kolejką ma na swoim koncie 60 pkt i 5 oczek przewagi nad wiceliderem z Niedzielisk co powoduje, że żaden kataklizm nie odbierze im już wygranej w lidze.

Szanse awansu zachowuje także ostatni pogromca Biadolinian, Korona Niedzieliska, która może uzyskać promocję z drugiego miejsca. Do Ligi Okręgowej awansuje bowiem jedna, najlepsza z dwóch drużyn zajmujących drugie miejsca w A Klasach: Brzeskiej i Bocheńskiej. Na ten moment Korona w 25 meczach zgromadziła 55 punktów. W Bocheńskiej Serie A, drugi w tabeli Górnik Siedlec w 24 meczach zdobył 54 punkty, natomiast liderująca tam na ten moment Raba Książnice - 55 punktów w 25 rozegranych pojedynkach. Losy awansu ważyć się więc będą do ostatniej kolejki. Korona zachowuje sporą szansę na awans, należy jednak wspomnieć że w ostatniej, 26 serii gier czeka ją arcytrudny pojedynek w Porębie Spytkowskiej z miejscowym LKS-em (aktualnie 4 miejsce w tabeli). Dla porównania w Bocheńskiej Klasie A, Raba Książnice w ostatniej serii gier (17 czerwca) zagra u siebie z przedostatnią ekipą tabeli, Błękitnymi Krzeczów natomiast Górnikowi Siedlec pozostały do rozegrania mecze z dwunastą LKS Trzcianią 2000 i ciężki wyjazd do Nowego Wiśnicza z miejscową Szreniawą.

II. Kto jest bezpieczny?

Bezpiecznymi bytu ligowego w Brzeskiej Klasie A na sezon 2018/2019 są następujące drużyny:

1) Korona Niedzieliska
2) Kłos Łysa Góra
3) LKS Poręba Spytkowska
4) Jedność Paleśnica
5) Tymon Tymowa
6) Victoria Porąbka Uszewska
7) LKS Uszew
8) Strażak II Mokrzyska/Szczepanów
9) Start 77 Biadoliny Szlacheckie
10) Iva Iwkowa

III. Kto spadnie do Klasy B?

Bardzo ciekawie wygląda sytuacja jeśli chodzi o walkę o utrzymanie w naszej Klasie A. O ligowy byt walczą bowiem 3 ekipy: Pogórze Gwoździec, Iskra Łęki i Temida Złota. Z ligą w obecnym sezonie pożegnają się prawdopodobnie* bowiem ostatnie dwie drużyny tabeli a w obecnej sytuacji każda z wspomnianych wcześniej ekip może znaleźć się na jednym z tych miejsc.

1) Pogórze Gwoździec ma 24 pkt, 12 miejsce, bezpośrednie przegrane (1:2, 2:4) z Temidą Złota, przegraną (2:7) i remis (1:1) z Iskrą Łęki, bilans bramkowy, -33. OSTATNI MECZ: vs LKS Uszew (8 miejsce), wyjazd.

2) Iskra Łęki ma 21 pkt, 13 miejsce, wygraną (7:2) i remis (1:1) z Pogórzem Gwoździec, bezpośrednie wygrane z Temidą Złota (5:1 i 2:1) bilans bramkowy, -23. OSTATNI MECZ: vs Tymon Tymowa (6 miejsce), wyjazd.

3) Temida Złota ma 21 pkt, 14 miejsce, bezpośrednie wygrane z Pogórzem Gwoździec (2:1, 4:2), bezpośrednie przegrane z Iskrą Łęki (1:5 i 1:2), bilans bramkowy, -36. OSTATNI MECZ: vs Iva Iwkowa (11 miejsce), dom.

*Czemu z Brzeskiej A Klasy spadną prawdopodobnie 2 a nie jedna ekipa? Wchodzący w skład Podokręgu Brzeskiego Sokół Borzęcin prawdopodobnie spadnie z Tarnowskiej Ligi Okręgowej do naszej Serie A a więc liczba drużyn spadających z automatu zwiększy się do dwóch (domyślnie jedna). Kwestia spadku do B Klasy rozstrzygnie się więc w ostatniej kolejce ligowej.

IV. Kto spadnie z Ligi Okręgowej?

Na ten moment bardzo prawdopodobnym jest spadem do Brzeskiej Klasy A Sokoła Borzęcin Górny. Na ten moment ekipa ta zajmuje ostatnie, 14 miejsce z dorobkiem 15 punktów tracąc 4 punkty do bezpiecznego, miejsca nr 13, na którym plasuje się obecnie beniaminek, Tarnawia Tarnawa (19 punktów). Sokół ma wprawdzie do rozegrania jedno spotkanie więcej (zaległy mecz z Naprzodem Sobolów), ale w zanadrzu pojedynki z rewelacją wiosny, Olimpią Bucze i zwycięzcą ligi - Okocimskim KS Brzesko. Tarnavia zagra natomiast z Radłovią Radłów i Jadowniczanką Jadowniki. Analizując wyniki ekipy z Borzęcina ciężko spodziewać się przebudzenia zespołu Sokoła - ale wszystko jest jest możliwe póki piłka grze.

V. Kto awansuje z Klasy B?

W ostatniej kolejce mistrzostwo Klasy B zapewniła sobie Victoria Bielcza, która będzie beniaminkiem Brzeskiej Klasy A w sezonie 2018/2019. O drugie, premiowane awansem miejsce walczą jeszcze dwa zespoły - Spółdzielca Grabno i Grom Sufczyn. O tym, która z tych drużyn dołączy do grona ekip Serie A, zadecyduje ostatnia seria gier Klasy B, w której to mający 41 pkt Spółdzielca zagra u siebie z Jastrząbem Łoniowa (który w sezonie 2017/2018 w 19 meczach nie odniósł ANI JEDNEJ(!) wygranej), natomiast Grom Sufczyn (39 pkt) pojedzie do Przyborowa na mecz z miejscowym GKS-em.

VI. Podsumowując

Podsumowując pokrótce sezon, zespół prowadzony przez Marka Przeklasę spełnił założenia ligowe, zapewniając sobie utrzymanie w Brzeskiej Klasie A na sezon 2018/2019.